TOP 12 Programy, strony i wtyczki, które musisz znać!

Milion otwartych zakładek w Chromie, na pulpicie mnóstwo ikon, a Facebook, kusząc nowym feedem odrywa Cię kompulsywnie od pracy? Wiem, że nie masz czasu na porządkowanie folderów, a zmiana nawyków jest czasochłonna. Dlatego pokażę Ci wtyczki, strony i aplikacje – które skutecznie zapanują nad chaosem w Twoim komputerze, a więc również i Twoim umyśle. Wystarczy kilka minut, a po tym wpisie Twoja praca na komputerze nigdy nie będzie już jak taplanie się w bagnie – jeśli w bagnie da się taplać…

Niektóre wtyczki przydadzą się również grafikom w pracy z klientami. Każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ wybrałam aplikacje i wtyczki nastawione na usprawnianie pracy na komputerze.

Jest to arsenał narzędzi, z których korzystam codziennie, więc myślę, że to właśnie nimi warto się podzielić.

Wtyczki

Toby

Toby

Wtyczka do przeglądarki, do której przerzucasz dowolne otwarte akurat strony i segregujesz je – kiedyś używałam do tego Fast Dial, który ułatwia Ci na starcie dostęp do najczęściej otwieranych stron, ale Toby pozwala na łatwiejsze gromadzenie większej liczby stron i ma więcej możliwości.

Jak to działa? Przeciągasz linki do odpowiedniej kategorii np. Przepisy, Studia, Strony artystyczne, itp. Możesz ją później otworzyć całą lub tylko pojedynczą stronę, klikając wybrany kafelek.

Strony, które włożysz do Tobiego są permamentne, tzn. nie usuwają się same, póki Ty tego nie zrobisz (nie jest tak we wszystkich wtyczkach, zaraz powiem o innym przykładzie).

Cały folder z linkami możesz udostępnić, klikając Share. Np. mając folder Skarpety, w których zgromadziłam propozycje różnych skarpet matematycznych, mogę udostępnić komuś te linki jako prostą stronkę internetową.

Toby wtyczka
Przykładowe kategorie i strony. Po prawej są aktualnie otwarte zakładki.

OneTab

OneTab

Ideą One Taba jest ogarnięcie chosu zakładek, które masz pootwierane aktualnie w przeglądarce.

Musisz wyjść albo zająć się czymś innym? Klikasz ikonkę na górze przeglądarki, a wszystkie Twoje zakładki lądują zapisane na później.

Możesz je przywrócić wszystkie, tylko wybraną albo udostępnić komuś.

Uwaga! W przeciwieństwie do wtyczki Toby, lądujące tu strony nie są zapisywane permanentnie. Tzn. usuwają się automatycznie z listy OneTaba, gdy otworzysz zakładkę. OneTab rozumie to jako, że wykonałeś zapisaną na później pracę, więc zakładka nie jest Ci już potrzebna.

W OneTabie zapisuję nie strony, do których często wracam, ale wszelki chaos – otwartą sesję, której strony są mi potrzebne na później np. inspiracje rysunkowe.

Dbaj o to, żeby OneTab był w miarę czysty, a nie zawierał nieotwarte sesje zakładek sprzed roku. Jeśli wolisz zapisywać strony na zawsze, wybierz wtedy Tobiego.

Podobne założenie ma Pocket, ale nie był dla mnie odpowiednim narzędziem ani do gromadzenia na zawsze ani do gromadzenia sesji przeglądarki. Okaże się natomiast dobry dla osób, które często czytają artykuły w sieci.

News Feed Eridicator for Facebook

Jeśli włączasz kompulsywne Facebooka i przeglądasz jego tablicę, ta wtyczka odmieni Twoje życie. Zamiast zdjęć znajomych na stronie głównej widzisz mądry cytat, który jest losowany z każdym odświeżeniem.

To narzędzie pozwala pozbyć się nadmiaru bodźców informacyjnych. Dzięki niemu skupisz się na tym, co jest do zrobienia.

Programy i usługi

Rainmeter

O tej wtyczce pisałam już we wpisie Piękny pulpit w 10 minut. Dzięki niej stworzysz prawdziwie nowy dizajnerskie i przyjemne miejsce pracy.

Na pulpicie mam tylko 6 ikon ułożone w ładny heksagonowy trójkąt. Wcale nie musisz przeglądać folderów na pulpicie – możesz je ukryć jednym kliknięciem. Szczegóły opisałam we wspomnianym wpisie. W nim są również umieszczone stworzone przeze mnie propozycje pulpitowe.

Jakaś chmura

Może być OneDrive, może być Dropbox lub jakaś inna. Jeśli postanawiasz wykupić pakiet Adobe, pamiętaj o tym, że w niektórych rodzajach subskrypcji dostajesz również miejsce na chmurze do dyspozycji.

Chmura to narzędzie potrzebne każdemu grafikowi. Zdjęcia i ilustracje nie tracą na jakości, a jest to najlepszy sposób, by szybko przenieść pliki z komputera na telefon i odwrotnie!

Jeśli jeszcze nie używasz chmury (a prawdopodobnie może być tak jedynie, jeśli masz więcej niż 40 lat), a masz konto na Gmailu, to wiedz, że już takową chmurę masz do dyspozycji. Masz w niej 15 Gb miejsca, które możesz zapełnić – nie, nie płacisz nic, gdy je przekroczysz, po prostu nie da się wgrać więcej, jeśli nie wykupisz sam więcej miejsca.

Po zalogowaniu, wejdź na pocztę Gmail i kliknij w 9 kropek w górnym prawym rogu. Następnie wybierz Dysk. Wyświetli Ci się miejsce, w którym możesz trzymać swoje pliki i mieć do nich dostęp prawie z każdego urządzenia z internetem.

Jednak ideą tego sposobu jest połączenie komputer-telefon. Jeśli masz Androida, to żeby zrealizować to wygodne połączenie, w telefonie ze sklepu Play (za darmo) pobierz aplikację danej chmury np. Dropbox, OneDrive, Dysk Google itp.

Strony internetowe

Wetransfer

WeTransfer

Tej strony używam wtedy, kiedy chcę przesłać klientowi pliki. Nie mieszczą się często w załącznikach (wymagają władowania ich na chmurę Google), a poza tym przesyłanie ich jest nieoptymalne.

Klient dostaje linka i ma 7 dni na pobranie plików. Później link wygasa, a ja nie przechowuję obrazków w załącznikach i na chmurach.

Strony do doboru kolorów

Istnieje dużo fajnych stron do tego, aby zestawić ze sobą kolory. Czy projektujesz ilustracje, czy grafiki na social media, czy chcesz dobrać kolor dodatków do pokoju, skorzystaj z listy stron opisanych w tym wpisie.

Trello

Log in to Trello

Tej strony używałam prawie zawsze przy projektach grupowych. Jest idealna do pokazywania zadań, przydzielania ich osobom i łatwego przenoszenia między sektorami np. To-do, In progress, Done.

Stosunkowo niedawno odkryłam kolejne zastosowanie Trello. A mianowicie do planowania własnych projektów np. postów do social mediów. Dzięki temu, że jedną z wtyczek możesz wgrać za darmo, uzyskujesz dostęp np. do kalendarza. A wtedy zadania z Trello będą mapowane na zadania w kalendarzu Google i pokazywane Ci na telefonie w powiadomieniach :).

Canva

Darmowe narzędzie do marketingu i komunikacji - Canva - ZIG

Dzięki tej stronie wykonasz szybko i łatwo wszelkie grafiki promocyjne, plakaty, zaproszenia, a nawet… logo. Nie będą to może oryginalne projekty, ale jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, a chcesz mieć schludne ilustracje, zaloguj się do Canvy.

W poście Grafiki promocyjne pokazuję różne proste sposoby na zrobienie samemu grafik promocyjnych, w tym przy użyciu Canvy. Wiedza przeznaczona jest dla laików i nie wymaga pobierania żadnych programów!

A jeśli potrzebujesz czegoś spersonalizowanego, napisz do mnie!

Bookmarks

Nie wszystkie narzędzia mogę ująć w tym wpisie, ale wyręczę się stroną Bookmarks, która gromadzi ciekawe strony przydatne szczególnie grafikom. Gdzie szukać darmowych teł? Gdzie pobrać darmowe ilustracje i ikony? Tutaj!

Warto pobuszować na niej trochę i poszperać w aplikacjach ludzkiej kreatywności. Z pewnością znajdziesz taką, która Ci się spodoba.

Biblioteka audio Youtuba

Strona, która powinna być znana każdemu, a jak się okazuje – nie jest!

Jeśli chcesz znaleźć muzykę pod filmiki na YouTubie, Instagramie czy Fb, warto sięgnąć tam, gdzie możesz wyszukiwać muzykę po nastroju, instrumencie czy gatunku. Poza tym od razu widać licencję danego utworu, którą pobierasz. Strony wiedzą, kiedy używasz muzyki z nielegalnego źródła i blokują wtedy filmiki.

Coursera

Coursera Vector Logo | Free Download - (.SVG + .PNG) format ...

Strona, którą odkryłam dawno temu i nadal nie mogę uwierzyć, że za darmo otrzymujemy tutaj wiedzę od najlepszych profesorów z rożnych uczelni takich jak m.in. Harvard. Strona zachęca do zakupienia opcji Premium, ale wystarczy wiedzieć, że każdy kurs można audytować, tzn. być jego obserwującym. Otrzymuje się wtedy za darmo, od razu dostęp do wszystkiego prócz zadań, czyli przeważnie do 98% kontentu kursu!

Tematy są przeróżne od filozofii, po dizajn i informatykę. Zdecydowanie polecam!

logo mART

Koniecznie daj znać, które strony i wtyczki znałeś, a które są dla Ciebie nowym odkryciem! Może masz jakieś swoje ulubione perełki?

Dodaj komentarz