Skróty klawiszowe do Photoshopa, które ułatwią Ci życie

Nie używasz skrótów photohsopowych? Ten wpis jest dla Ciebie. A jeśli nie używasz w ogóle Photoshopa, ale czegoś innego do digitalu… to daj znać w komentarzu, z jakiego programu korzystasz, bo jesteś wielkim ewenementem :D.

Praca będzie szła Ci 100 razy szybciej, jeśli nauczysz się skrótów klawiszowych. Później nie musisz nawet pamiętać o zapisywaniu pliku, bo ręka sama wciska Ctrl+S, jakby miała swój własny mózg. U mnie jedna dłoń cały czas spoczywa na klawiaturze, a druga trzyma piórko do tableta. Z tego co wiem, niektórzy pracują inaczej, ale raczej mało kto używa przycisków na tablecie czy trzyma go na kolanach, z dala od klawiatury.

Nie będę dawać tabelki z wyjaśnieniem domyślnych skrótów Photoshopowych, gdyż niektóre zmieniłam na słuszniejsze ;). Nie odpowiada Ci to? W Internecie znajdzie się na pewno cała tabelka domyślnych skrótów.

Jeśli w tym momencie przestaniesz czytać ten wpis, to do dyspozycji będziesz mieć tylko suche tabelki. Nie będziesz wiedzieć, których najczęściej się używa i do czego. Ja dam Ci gotowe skróty klawiszowe do pobrania i powiem Ci, do czego każdy z nich mi służy.

A teraz pobierz moje skróty klawiszowe do Photoshopa, aby czytać dalej:

Instrukcja instalacji – skróty klawiszowe

…jest bajecznie prosta. Po prostu rozpakowujesz paczkę *.zip, klikasz dwa razy na pobrany przed chwilą plik w formacie *.KYS. Jeżeli jednak Photoshop nie otworzy się domyślnie, to musisz kliknąć prawym przyciskiem na plik i Otwórz za pomocą…, by wybrać z listy lub swoich programów Photoshopa.

Być może otworzy Ci się dymek z pytaniem, czy chcesz zapisać bieżące ustawienia skrótów. Jeśli dotychczas ich nie zmieniałeś i są domyślne, wciśnij Nie. Łatwo będzie bowiem wrócić do ustawień domyślnych. Jeśli chcesz zapisać poprzednio ustawione skróty klawiszowe, kliknij Tak.

Gdzie szukać skrótów klawiszowych w Photoshopie?

Być może będziesz chciał coś zmienić w skrótach albo chociaż zobaczyć gdzie się je ustawia. W tym celu wybierz z menu górnego Edycja -> Skróty klawiszowe (Alt+Shift+Ctrl+K) . Tam znajdziesz wszystkie skróty klawiszowe, które masz ustawione. Zawsze możesz wrócić do ustawień domyślnych poprzez przycisk Użyj domyślnych na tym panelu.

Mały duży tip

Gdy mam napisany skrót Alt+Shift+Ctrl+K, nie szukam ich po klawiaturze jak dzik trufli i nie staram się wciskać ich po kolei jak senior uczący się pisać na klawiaturze. Ale robię to tak, że jedną ręką na raz wciskam Alt+Shift+Ctrl, a drugą w milisekundę później K. To dzieje się niemal jednocześnie. Podobnie jak skrót zapisu Ctrl+Alt+S – to dla mnie są 3 palce ustawione na klawiaturze na raz.

Najpotrzebniejsze skróty klawiszowe i ich zastosowanie

Poniżej znajdziesz tabelkę ze skrótami. Pogrubiłam te, które w Photoshopie mają domyślnie inny skrót w razie gdybyś chciał odnaleźć te, które zmieniłam.

Część z nich wzięłam od Angela Ganeva, część od Loish, a część wymyśliłam sama lub zostawiłam domyślne skróty klawiszowe (co można uznać za ulepszenie :D).

Przy każdym ze skrótów dodałam osobiste wyjaśnienie. Jeśli dopiero zaczynasz, możesz nie wiedzieć, co dokładnie mam na myśli i jak używać narzędzi powiązanych ze skrótami. Potraktuj wtedy te opisy jako notatki, które przydadzą się na przyszłość. Techniki, w których wykorzystuje się owe skróty klawiszowe, to temat na cały osobny wpis.

Narzędziowe skróty klawiszowe

Skróty klawiszoweDo czego służy
VPrzesunięcie; pozwala chwycić obiekt i go przesunąć, bardzo często używany i przydatny.
MZaznaczenie prostokątne lub eliptyczne; rzadko używam, ale często się pojawia w zestawieniach.
LLasso tool, jedno z najbardziej potrzebnych narzędzi. Pozwala rysować kształty, które następnie można szybko zakolorować. Niezbędne do cieniowania. Pozwala na dynamiczniejsze konstruowanie kształtów niż rysowanie pędzlem. Jego potęgę poznałam dzięki Loish.
WNajczęściej wykorzystuję różdżkę do szybkiego zakolorowania fragmentów w pracy lineartowej.
CKadrowanie, przydaje się na końcu, gdy chcemy przyciąć pracę, co zawsze należy robić. Wciskając O, dodatkowo można zobaczyć różne linie pomocnicze np. złoty podział.
IKroplomierz. Eye-drop tool. Narzędzie podstawowe do próbkowania koloru. Warto wiedzieć, że szybciej można się do niego dostać wciskając Alt podczas rysowania pędzlem.
BPędzel, ten klawisz powinien być aż wytarty od częstego używania.
EGumki używa się tak samo często jak pędzla. Nie służy ona tylko do wymazywania, ale również do rzeźbienia linii, cienia i kształtów.
NPędzel mieszający, który dobrze mieć obok B na klawiaturze.
HGradient to potężne narzędzie, więc należy mu się osobny skrót klawiszowy. Dzięki niemu cieniuję lub nadaję tłu głębię.
SSmużenie, które wykorzystujemy przy wygładzaniu, czyli raczej w końcowym etapie pracy.
TTekst, przydaje się do umieszczania podpisów na rysunkach.
A oraz FZamiast nawiasów kwadratowych A służy do zmniejszania pędzla, a F do powiększania go. Zmieniłam te skróty za radą Angela Ganeva, aby były po jednej stronie klawiatury, by ręka nie skakała jak po konsoli DJ-a.
DReset kolorów (czarny i biały).
XZmiana kolorów górnego z dolnym.

Skróty klawiszowe do efektów

Skróty klawiszoweDo czego służy
Ctrl+MKrzywe, nauczyłam się wciskać ten skrót jedną ręką, więc zostawiłam go domyślengo, poza tym nie używam go często, ale z 2-3 razy na rysunek. Dzięki krzywym w fotografii uzyskujesz tzw. filtry, które pewnie znasz z Instagrama lub innych apek. W rysunku służy mi natomiast do wydobywania głębi w postprocessingu. Jest też dobrą metodą na najprostsze cieniowanie.
Ctrl+QBarwa/Nasycenie to must-have. Pozwala na wygodne… kolorowanie! Dzięki niemu możesz też zmienić kolor zaznaczonego fragmentu. Jak się domyślasz z Lassem tworzą parę idealną.
Ctrl+BBalans kolorów służy mi do różnicowania kolorów w strefie cienia i światła. Nauczyłam się tego od Loish i niebywale ulepsza to rysunki takim prostym trickiem.
Ctrl+Shift+XFormowanie. Przydatne zmian proporcji obrazu. Wykorzystuję je na samym końcu i w pewnych kluczowych etapach rysunku.

Inne przydatne skróty klawiszowe

Skróty klawiszoweDo czego służy
Ctrl+ZCofnij. Dlaczego ten oczywisty skrót do cofania się tutaj pojawia? Domyślnie w Photoshopie możesz cofnąć nim tylko raz, a do ciągłego cofania służy Alt+Ctrl+Z. Ustawimy to jak w każdym normalnym programie i za pomocą Ctrl+Z będziesz mógł cofać, ile chcesz (a raczej na ile pozwoli Ci historia, ale o tym w innym wpisie).
Ctrl+Shift+ZPonów.
Ctrl+VWklejanie też zmienimy, bowiem gdy wytniesz coś z danego miejsca, to Photoshop wklei Ci to w randomowym miejscu, a dzięki moim ustawieniom wklei Ci tam, gdzie było.
Ctrl+TTransformacja obiektu. Dzięki niej możesz zmieniać perspektywę, rotować i zmieniać rozmiar obiektu.
F1Zmiana kolorów na czarno-biały do patrzenia na to, czy walory są dość kontrastujące.
F2Odbij obszar roboczy w poziomie. Używany niemal non stop, aby zapewnić równowagę w rysunku.
F3Odbij obszar roboczy w pionie.
Shift+Ctrl+NNowa warstwa, chociaż ja najczęściej klikam myszką, bo przezwyczaiłam się do myszkowego ustawiania warstw.
Shift+F2Duplikuj warstwy.
Shift+F3Scal warstwę z tą poniżej.
Shift+F4Usuń warstwę.

Tapeta na pulpit ze skrótami

Pobierz tapetę z mapą myśli, którą przygotowałam. Skróty będziesz mieć zawsze pod ręką.

Boisz się, że nie będzie jej widać pośród ikonek? Zobacz, tak wygląda mój pulpit z tą tapetą:

Jeśli chcesz również mieć porządek i spokój w głowie, to zachęcam do przeczytania poniższego wpisu.

logo mART

Powstał osobny wpis o podstawowych ustawieniach Photoshopa, które przygotują go pod rysowanie. Robię tę wstępną serię, aby środowisko było miękkie i przyjemne.

O wiele lepiej robi się zakupy w Biedronce, jeśli nie jedziesz wózkiem cyrklem. Warto więc zadbać o podstawy, bo mogą Ci popsuć później całą frajdę.

1 komentarz

Dodaj komentarz