Darmowe pędzle do Photoshopa

W tym wpisie pokażę Ci, gdzie możesz znaleźć fajne darmowe pędzle do Photoshopa. Polecę też moje ulubione paczki. Koniecznie przeczytaj, bo ten wpis odmieni Twoje rysunki niewielkim kosztem!

Dlaczego pędzle do Photoshopa są ważne?

Pamiętam dzień, w którym zdecydowałam, że będę rysować teraz dynamiczne ilustracje, które będą zachwycać pociągnięciami pędzla i teksturą. Próbowałam naśladować referencje, ale… klapa. Coś nie pasowało. Nie wiedziałam, czy źle prowadzę rękę czy coś innego powoduje, że rysuje mi się tak trudno. Okazało się, że była to wyłącznie tylko kwestia pędzli. Stosowałam wówczas najczęściej domyślny okrągły pędzel. Jeśli zrobimy nim cały rysunek, to wyjdzie… bez szału. Aż tak to widać!

Poza tym sam proces rysowania jest o niebo przyjemniejszy, gdy masz odpowiednie pędzle. Dobre pędzle są jak dobry długopis – możesz wywijać tym, który przerywa, ale gdy te same ruchy wykonasz długopisem pro, to jakby prowadziła Cię inna ręka.

Poniżej polecę kilka paczek, które używam na co dzień.

Pędzle od Loish

W jej pracach widać doskonale na przykładzie, jak te pędzle się prezentują. Wpis o samej Loish i o tym, jak zmieniła moje podejście do rysowania możesz przeczytać TUTAJ.

Gdy tylko pobrałam od niej paczkę, wykonałam ten rysunek, zachwycając się, że stawianie linii może sprawiać tyle frajdy.

digital fantasy

Często w darmowych paczkach jest dużo pędzli teksturowych, którymi raczej nie wykona się wyraźnych linii. Ta paczka zachwyca swoją prostotą, esencjonalnością (6 pędzli). Zawiera pędzle służące raczej do rysowania, a nie paćkania.

Pędzle są darmowe, można jednak przekazać darowiznę w dowolnej kwocie.

Portrait brushes od Paintable

Dzięki zapisowi do Newslettera możemy pobrać ok. 28 pędzli do tworzenia portretów. Znajdziemy tutaj pędzle do skóry, włosów, brody, piegów itp. Są niezastąpione przy tworzeniu realistycznych portretów. Praca idzie dzięki nim o wiele szybciej. Włosy w tej wykonanej przeze mnie ilustracji zostały wykonane w ok. 10-15 minut.

portret realistyczny

Dodatkowo – pędzle w zamyśle służące do rysowania skóry doskonale przydadzą się też do cieniowania bajkowych ilustracji. Tworzą fajną ziarnistą teksturę.

Te pędzle są też dostępne dla Procreate.

Kate new comp

W tej paczce znajdziesz naprawdę mnóstwo pędzli!

  • Teksturowych – można nimi fajnie nadać teksturę, imitując farbę olejną, kredę, akwarelę.
  • Dodatkowo znajdziesz inne smaczki – bardzo oryginalne pędzle, które imitują “energię”, ciekawe odblaski.
  • Nie brak też tu standardowych pędzli do lineartu.
pędzle do Photoshopa

Dla mnie jest to paczka, która zawiera wszystko – standard + pole do kreatywności. Pędzlami bardziej oryginalnymi lubię szaleć raczej w etapie postprocessingu.

Florian Brushes Apeutit

Pędzle o raczej kanciastych lub poszarpanych krawędziach. Na uwagę zasługują akwarelowe pędzle, które jakby na żywo rozlewają się na papierze (dwa po lewej na samym dole).

pędzle do Photoshopa

A to wszystkie pędzle z drugiej paczki. Podoba mi się też ten 3. pędzel od lewej oraz szeroki brush teksturowy.

pędzle do Photoshopa

Fajnie, że dołączono też zupełnie niespodzianie pędzel produkujący kropki. A ja często je wykorzystuję w tworzeniu portretów.

portret kucharki

Akwarelowe

pędzel akwarelowy
Pędzel z WG Watercolor

Swego czasu pobrałam z kilkanaście paczek akwarelowych, gdyż musiałam użyć ich w małych ilustracjach tego typu. Każda paczka produkuje zupełnie inny efekt. Poza tym z jednej paczki podoba mi się 5 pędzli, z innej 3, a z ostatniej tylko jeden.

Podam Ci zestawy, które różnią się najbardziej od siebie, a jednocześnie sięgam do nich najczęściej.

Pierwszy z nich to jeden z najbardziej szczegółową akwarelową teksturą. Są one oryginalne, a jednocześnie pasują mi czasami, gdzieniegdzie – inaczej wprowadzają za dużo chaosu. Sięgam po nie dosyć często w akwarelowych pracach.

zwierzęta farma
Zwierzęta farmy – wykorzystałam m.in. podane pędzle akwarelowe

Kilka moich ulubionych pędzli z zestawu dziesięciu stworzonych przez Ainsley:

pędzle akwarelowe

Moje ulubione pędzle z zestawu Excentric:

pędzle akwarelowe

15 pędzli zaprojektowanych przez GraphicsFuel. Kilka moich ulubionych:

pędzle akwarelowe

Zestawów akwarelowych, które mam jest sporo więcej. Ale z każdej paczki używam kilku pędzli i mieszam je ze sobą, bo najbardziej odpowiadają mi duże pędzle o ciekawych krawędziach. A często można spotkać też nietypowe kształty tj. odbicie kubka od kawy czy ściekająca słupiem farba – nie używam ich jednak.

Jak wgrać pędzle do Photoshopa?

Wszystkie podane pędzle są w formacie *.abr. Wgranie ich jest banalnie proste. Wchodzimy w tryb pędzla (P) i wybieramy małą ikonkę ustawień. Klikamy Importuj pędzle… i gotowe!

logo mART

Jeśli jeszcze Ci mało i masz ochotę pobuszować wśród pędzli, tutaj znajdziesz dużo różniastych paczek.

Poniżej znajdziesz pędzle do szkicowania w digitalu.

Daj znać, czy wpis jest pomocny! A może podzielić się z Tobą informacją na temat płatnych paczek pędzli, które używam?

2 komentarze

Dodaj komentarz