Ten wpis jest wyjątkowy i jest prawdziwą perełką. Sama ekscytuję się jego zawartością i myślę, że ostrzy sobie na niego ząbki każdy artysta.
Niektórzy artyści przedstawieni we wpisie sami pisali, że nie mogą się doczekać tego artykułu.
Zapytałam instagramowych artystów o to, jaki jest ich ulubiony przybór plastyczny (lub przybory plastyczne, bo niektórzy nie byli w stanie wymienić jednego). Coś takiego, co kupują na okrągło, zawsze mają i co zabraliby ze sobą z płonącego mieszkania. Coś, co poleciliby jako najlepszą rzecz z arsenału przyborów, które mają i które kiedykolwiek mieli.
Dzięki tym informacjom nie będziesz musiał testować wszystkiego sam. Możesz za to skorzystać z doświadczenia innych.
Każdy z artystów poniżej ma swój niepowtarzalny styl, technikę wykonania oraz kolorystykę. Stąd ich wybory padają na przybory plastyczne, które pozwalają im pracować w zgodzie ze swoim stylem. Nie kupuj wszystkich propozycji wymienionych w tym wpisie. Zastanów się, co najbardziej jest Ci potrzebne, czego używasz, co najczęściej rysujesz i w jakim stylu. Dopasuj listę do siebie i daj się zainspirować prawdziwymi perełkami!
Czego używa Elfikowa, czym rysuje Panna Lola i jak wygląda długopis Adama Wróbla? Dodatkową atrakcją jest fakt, że wpis przepleciony jest zdjęciami, które NIE pochodzą z internetu, ale przedstawiają oryginalne przybory plastyczne wymienionych artystów.
Basia aka Elfik
Basia próbuje dużo technik, ale najczęściej wykonuje prace kredkami i farbami. Jakiś czas temu przeprowadziłam z nią niestandardowy wywiad, który możesz przeczytać tutaj.
Z papierów to na pewno brystol z SM-LT (ten super smooth). Kocham też pędzelek na wodę z Kuretake, nazywa się Zig Brush H2O. Po tym jak go używałam każdy inny mi nie pasował 😀 .
Blok Bristol SM-LT
Pędzelek na wodę Kuetake Zig Brush H20
Ewa Szumowska – Gąsiorowska
Ewa maluje najczęściej akwarelami, dlatego nic dziwnego, że jej wybór pada na paletę ceramiczną do akwareli.
Najcudniejsza jest ceramiczna paleta do akwareli :D. To jest na serio niezbędne. W plastikowa wchodzą akwarele. Odbarwia się. A ceramiczna nie 🙂
Ceramiczna paleta do akwareli
Adam Wróbel aka ad95am
Jako jeden z niewielu polskich artystów, prócz prac kredkowych, wykonuje również prace długopisami i cienkopisami. Jego wybór pada na niepozorny:
✎ Długopis w gwiazdki Toma
którym da się wyczarować prawdziwe cuda. Spójrzcie sami!
Pepa illustration
Pepa wykonuje prace markerami w stylu journalowym. To właśnie ona poleciła mi najwygodniejszy wg niej Brushpen.
Jedną rzeczą, którą cały czas kupuję i używam już od 4 lat jest ten Pentel. Ma wymienne wkłady, więc jest super. Długo takiego szukałam, bo ma bardzo głęboką czerń tuszu i jest wodoodporny po zaschnięciu.
Pentel Pocket Brush Pen Black
Adam aka vexnir.art
Prace Adama są bardzo rozpoznawalne. Tej stylistyki nie sposób pomylić.
Prócz prac digitalowych, na jego profilu można podziwiać różniaste szkice.
Adam poleca następujące przybory plastyczne:
Ołówek automatyczny Tombow Mono Graph
kredki Polychromos,
Kuretake Bimoji Fude Pen XS
Pentel Pocket Brush Pen
A jeśli chodzi o digital art, to:
Surface Pro Pen (model 1776)
Cudo, ale cena przyprawia o ból głowy. Surface pen działa tylko z różnymi modelami Microsoft Surface Pro.
Zwróć uwagę na to, że Pentel Pocket Brush pojawił się po raz drugi w tworzonej liście!
Martyna aka Nefka
Nefka wykonuje najczęściej realistyczne prace – najczęściej farbami i kredkami. Zapytana o najlepsze przybory plastyczne, odpowiada:
Kredki Luminance to mój typ.
Są to najdroższe kredki, jakie znam. Ale prawdziwemu kredkowiczowi nie powinny być obce!
Kredki rysunkowe Caran d’Ache Luminance
Panna Lola
Magiczne portrety Panny Loli to przede wszystkich brązowo-różowa kolorystyka z czarnymi obrysowaniami. Nic więc dziwnego, że Lola bez wahania wskazuje brązowo-różowe przybory plastyczne…
To będzie zdecydowanie to:
Pisaki pędzelkowe Sakura Koi Coloring Brush Pen
Pióro żelowe czarne MUJI
Paper Look Book
Aneta rysuje już od dłuższego czasu. Tworzy ilustracje przepięknych kobiet. Nic dziwnego, że wskazuje bez wahania zestaw 3 wypróbowanych przyborów plastycznych:
Nigdy nie zawiódł mnie papier akwarelowy Saunders Waterford i ołówek automatyczny Pentel GraphGear 1000. To są te rzeczy, które zawsze mam ze sobą i na które nie zal mi wydać trochę więcej pieniędzy 😊. Aaa no i cienkopis kreślarski Sakura Micron, który nie rozmazuje się pod wpływem wody 🙂 To chyba takie 3 rzeczy, które zawsze staram się mieć 🙂
Papier akwarelowy Saunders Waterford
Ołówek automatyczny Pentel Graph Gear 1000
Cienkopis kreślarski Sakura Micron
Art Satlica
Anna nie jest przywiązana do konkretnych firm, bo wymienia ogólnie. W końcu to nie ołówek robi z ciebie artystę, ale umiejętności, co doskonale widać po jej pracach :). Z przyborów poleca:
cienkopis 0.1 (firma – bez różnicy)
czerwona kredka
ponieważ wole szkicować kolorem, nie lubię się z ołówkami ;D
szkicownik A4 z fakturą, z papierem dość grubym, aby można było wypełniać kartki z obu stron
Niestety, obecne mam za cienkie, a jeden za gruby, wiec jeszcze nie trafiłam na ten idealny.
Artopolosis
Anna rysuje głównie kredkami, jednak na jej profilu spotkać można próby różnymi mediami artystycznymi.
Zapytana o jej ulubione przybory plastyczne wybrała:
Pisak Faber-Castell Pitt Artist Pen brush B do białych elementów
Gumka Tombow Mono Zero do detali
mART
Jako, że najczęściej wykonuję, prócz prac cyfrowych, prace promarkerowe, to polecam takie przybory plastyczne:
Promarker Pale Pink oraz Almond
Pale Pink jest najbardziej uniwersalny. Ciepły róż. Służy mi do blendowania ciemniejszych obszarów, do zaróżawiania skóry, ale też samotnie spisuje się dobrze.
Promarker Almond był najpierw dla mnie totalnym niewypałem. Jest to baaardzo jasny beż. Teraz jednak, gdy rysuję portrety ludzi, jest dla mnie wyborem podstawowym! Tworzy bazę pod każdą skórę i jest idealny do blendowania.
Ołówki Faber Castell 9000 Art Set
Nie przywykłam do ołówków automatycznych, dlatego dla mnie ten zestaw to ideał. Ołówki w ogóle się nie łamią, czuć, że są solidne, a grot jest jednolity i sunie gładko po papierze.
Inne moje propozycje przyborów artystycznych możecie prześledzić w poniższych wpisach:
A Twoje przybory plastyczne?
Mam nadzieję, że wpis dał Ci wiedzę na temat tego, co uchodzi za najlepsze wśród przyborów plastycznych. Skupiłam się przede wszystkich na tradycyjnych mediach, nie na digital paintingu.
Napisałam do wielu artystów instagramowych i większość odpisała. Z wyraźną pasją odpowiedzieli o swoim arsenale przyborów, wdając się w dyskusję, sugerującą, że jest to dla nich ciekawy temat rzeka.
A jaki jest Twój ulubiony przybór plastyczny?
O pastelach tu nie wspominano… Moje ulubione to pastele olejne Neopastel firmy Caran d Ache i Sennelier. Te pierwsze twardsze, te drugie bardzo miękkie i wykańczam nimi prace. I jedne i drugie mają piękne, nasycone kolory.
To prawda. Pasteli nigdy nie używałam, a szkoda. Gdy widzę, jak pięknie pozwalają blendować, chciałabym ich spróbować. Ale potem przypominam sobie, że… mam jeszcze akwarele, gwasze, kredki. A nie mam wolnego czasu, haha :D.
W sumie długopisy Toma, były moimi ukochanymi przez wiele lat, dopóki przejścia z nauczycielką plastyki mnie nie zniechęciły 🙂
Tak, ciekawie się nimi pisało, chociaż bardzo cienko. Nauczycielka zakazywała ich używania? 😀
Ja miałam genialnego nauczyciela od plastyki. Nie pozwalał używać linijki, uczył ciekawych technik. Raz na zajęcia przyniósł swojego psa, którego mieliśmy rysować.