Chcesz wziąć się za rysowanie w digitalu i już wiesz, że pierwszym krokiem powinno być szkicowanie. Nie wiesz jednak, skąd brać pędzle digitalowe do szkicowania i jakie są najlepsze. Tego dowiesz się z tego wpisu!
Gdy masz już dużo doświadczenia w rysowaniu tradycyjnym, to polecam wypróbować samemu różne pędzle i wybrać taki, który Ci pasuje (wiesz wtedy, jak istotna jest dynamika linii). Możesz jednak zasugerować się moimi wyborami, gdyż wypróbowałam już wcześniej wiele pędzli i wreszcie znalazłam prawdziwe perełki.
Niestety, początkujący rysownicy nie mają zazwyczaj pojęcia, który pędzel im pasuje, bo jeszcze nie pasuje im nic, co digitalowe. Zapewne korzystają z wbudowanych pędzli, bo wgranie nowych to dla nich czarna magia. A wystarczy parę kliknięć, by mieć dostęp do cudowności – tylko trzeba wiedzieć jakich. Proces wgrywania pędzli pokazuję w tym wpisie – kliknij poniżej, by do niego przejść.
Liczba rzeczy do ogarnięcia na początku może przytłaczać. Przychodzę z pomocą i podam Ci w tym wpisie 4 moje ulubione pędzle do szkicowania. Moim zdaniem, to właśnie od nich najwygodniej zacząć (i kontynuować) naukę szkicowania w digitalu.
4 najlepsze pędzle do szkicowania, których używam
Przejdźmy od razu do rzeczy:
- Pierwszy z nich – Graphite HB Pencil – to jedyny pędzel z tej kolekcji, który nie jest darmowy. Paczka 4 pędzli od Macalabs, z której pochodzi kosztuje 5 dolarów. O tym pędzlu dowiedziałam się od Loish i używam go zgodnie z jej techniką. Przypomina naturalny ołówek i można nim również robić fajne cieniowanie na ustawionym małym Przepływie. Możesz go pobrać TUTAJ.
- Drugi i czwarty to pędzle od Angela Ganeva. Paczkę możesz pobrać za darmo na tej stronie: LINK.
- Trzeci – Pencil Brush – pochodzi z zestawu Kate New Comp i jest naprawdę dobry. Szorstki, z teksturą. Możesz go pobrać TUTAJ. Inne pędzle z tego zestawu opisałam we wpisie Darmowe pędzle do Photoshopa.
Pędzle digitalowe do szkicowania – na co zwrócić uwagę?
Nadal są przypadki osób, które szkicują okrągłym pędzlem w digitalu, co na ogół nie wróży dobrze. Aby uzyskać dynamiczną linię, warto zwrócić uwagę na 3 rzeczy.
Pierwsza jest najbardziej oczywista – w ustawieniach pędzla musi być ustawiony nacisk, by można było uzyskać linie o różnej przezroczystości zależnie od nacisku piórka.
Po drugie dobrze, jeśli pędzel ma teksturę (pędzel nr 2 akurat jej nie ma). Wtedy można uzyskać bardziej organiczny wygląd digitalowego rysunku, a to się ceni, bo cyfrowe rysunki bez efektów uniedoskonalających wyglądają sztucznie.
I wreszcie, kształt pędzla nie powinien być okrągły. Najlepiej, jeśli nie będzie symetryczny. Najczęstszym wyborem jest kształt trójkątny, co pozwala fajnie różnicować grubość linii (ale np. pędzel nr 4 ma kształt skośnej kreski).
Pędzle digitalowe w praktyce
Znasz już 4 dobre pędzle, możliwe, że już nawet je pobrałeś. Warto jeszcze wiedzieć, jak się nimi posługiwać i jaki efekt można uzyskać.
Poniżej wykonałam 3 rysunki, a w każdym z nich wykorzystałam inny rodzaj pędzla do linii. Dwa z nich wykonane zostały pędzlami nr 1 oraz 2.
Obejrzyj filmik poniżej i zobacz, jak wygląda używanie wspomnianych pędzli w akcji. W wideo znajdziesz również inne wskazówki o dobrym rysowaniu linii.
Kilknij na filmik, by go odtworzyć.
To by było na tyle. Podałam Ci 4 najlepsze pędzle, powiedziałam, czym charakteryzuje się dobry pędzel do szkicowania i pokazałam, jakie efekty możesz dzięki niemu uzyskać.
Jeśli używasz innych pędzli do szkicowania, koniecznie podziel się tą wiedzą w komentarzu :).